Vyrų alkoholizmas yra labai opi pasaulio problema, kasmet vis daugiau stipriosios lyties atstovų susiduria su priklausomybe nuo alkoholinių gėrimų. Pastebėta, kad priklausomų žmonių amžius vis jaunėja, daugiau ligų būna išprovokuotos arba paūmėjusios dėl alkoholinių gėrimų vartojimo, vis didesnis procentas mirčių yra siejamas su alkoholizmu. Anksčiau buvo manoma, kad priklausomi nuo alkoholinių gėrimų yra tik blogai atrodantys, pigius stiprius gėrimus geriantys žmonės, dabar matoma, kad priklausomybė nesirenka socialinio, finansinio bei amžiaus aspekto, kiekvienas vyras gali tapti alkoholiku.
Kas gi lemia alkoholizmo atsiradimą vyrų tarpe?
Iš esmės, nėra atskirai vyriškų ir moteriškų rizikos faktorių, priklausomybė gali atsirasti jei žmogaus gyvenime susipina genetiniai, fiziologiniai, socialiniai ir psichologiniai veiksniai. Mes neturime įtakos savo genetikai, mažai galime keisti savo šeimos įpročius ir vaikystės patyrimus, socialiniai ir psichologiniai veiksniai, dažniausiai, atsiranda žymiai vėliau ir gali sustiprinti pirmų dviejų veiksnių efektą. Šitoje vietoje ir išlenda lyčių skirtumas, nes vyrai neretai sunkiau moka išreikšti savo jausmus, linkę sunkumus ir problemas išgyventi tyliai vieni, rečiau kreipiasi profesionalios pagalbos ir dažniau griebiasi alkoholinių gėrimų taurės kaip atsipalaidavimo ir problemų sprendimo šaltinio.
Dar viena šiuolaikinio gyvenimo problema yra ta, kad alkoholis jau tapo mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Šventės, darbo vakarėliai, penktadienio pasisėdėjimai su draugais retai kada apseina be alkoholinių gėrimų. Neretai nevartojantys alkoholio draugai yra spaudžiami išgerti kartu, draugiškai išjuokiami, lieka nesuprasti.
Vyras su alaus bokalu rankoje per varžybas, koncerto metu arba išvykoje nieko nestebina ir nesukelia jokių neigiamų emocijų, pamokslų ir paraginimų nevartoti. Kol vyras atrodo gerai, turi darbą, šeimą, moka gražiai ir linksmai bendrauti su aplinkiniais, nesiskundžia ir neviešina savo problemų, niekas tikrai neįtaria, kad žmogus jau gali klimpti į alkoholizmo liūną, kad jam reikia pagalbos.
Vyrai fiziškai yra stipresni už moteris, todėl alkoholis, nors ir vienodai žaloja kūną ir psichiką, bet daro tai žymiai lėčiau. Vyriškam alkoholizmui būdingas ilgesnis latentinis periodas, kai žmogaus veidas dar nestipriai išduoda problemą, žmogus lieka socialus ir gebantis atlikti kasdienes funkcijas, sugeba slėpti nuo aplinkinių savo priklausomybę. Iš vienos pusės, šiame etape neretai alkoholio sąlygotos ligos dar nepasiekia galutinės stadijos, žmogaus protas dar nėra nepataisomai sužalotas ilgalaikio alkoholio vartojimo, todėl ir gydymas ir sveikimas nuo priklausomybės galėtų būti lengvesnis ir efektyvesnis.
Deja, bet dėl stereotipinių įsitikinimų ir vyrų psichologinių ypatumų jie neretai nesikreipia pagalbos patys ir nenori priimti jokios pagalbos iš šalies, kol problemos mastai tampa tokie, kad nebelieka kitos išeities. Dažniausiai tuo metu jau būna pasiekta trečia alkoholizmo stadija, kai žmogų pradeda kamuoti įvairios ligos, atsiranda darbinių ir finansinių problemų, didėja socialinė atskirtis, gydymas nuo priklausomybės nuo alkoholinių gėrimų tampa ilga komplikuota kelione.
Vyrai mūsų kultūroje nuo senų laikų yra laikomi stipriąja lytimi, mūrine siena, ramstimi krizinės situacijos metu. Reikia nemažai drąsos ir ryžto patiems vyrams ir jų artimiesiems laiku pastebėti, kad ir jiems gali būti sunku, liūdna, nepatogu, kad alkoholis tapo priešu, atnešusiu į gyvenimą priklausomybę, bet tik bendromis jėgomis galima ir reikia kreiptis pagalbos ir kartu žengti pirmus žingsnius sveiko ir blaivaus gyvenimo link.