Alkoholizmas ir stresas – kas bendro?

Mes visi norime jaustis ramiai, saugiai, užtikrintai, pozityviai. Deja, šiuolaikinio gyvenimo tempas dažnai išsunkia visas jėgas ir geras emocijas, palikdamas žmogaus smegenyse sunkias mintis, o sieloje nerimą ir tuštumą. Stresas- natūrali žmogaus apsauginė reakcija, padedanti susiimti ir pradėti veikti, taip apsaugodama nuo perdegimo. Trumpas stresas kartais gali būti netgi naudingas, bet ilgalaikis, sekinantis stresas žaloja organizmą ir palieka ilgai išliekančius pėdsakus.

 

Šiuolaikiniam žmogui tenka susidurti su stresu kiekvieną dieną. Sunkus darbas, sveikatos problemos, santykiai su artimaisiais ir kolegomis, baimė ir nerimas dėl savo vaikų, saugaus ir laimingo rytojaus, finansiniai iššūkiai, savęs ir savo vietos šiame pasaulyje paieškos. Dažniausiai, žmonės sugeba mobilizuoti savo jėgas ir pradėti veikti efektyviau, produktyviau, vėl jaustis saugiai ir užtikrintai. Bet kartais stresas būna toks ilgalaikis ir atkaklus, kad jėgų nebeužtenka ir gyvenimas pradeda byrėti. Žmogaus organizmas, negaudamas poilsio nuo ilgai trunkančių blogų išgyvenimų ir emocijų, neatlaiko krūvio ir pradeda sirgti: nerimas, sutrikęs miegas, depresija, perdegimas ir blogos mintys užvaldo žmogaus protą ir sielą.

 

Neretai trumpalaikiam streso malšinimo efektui žmonės pasirenka alkoholinius gėrimus. Nėra paslaptis, kad išgėrus alkoholio pasidaro lengviau, linksmiau, pasimiršta visos problemos. Deja, užsikabindami ant šio kabliuko, nedaugelis susimąsto, kad šis alkoholinių gėrimų efektas trunka itin trumpai ir neišspendžia nei vienos problemos. Atvirkščiai, problemų tik daugėja.

 

Norint išlaikyti alkoholinės euforijos pojūčius žmogus pradeda vartoti alkoholį vis dažniau, dozės didėja, ir palaipsniui viskas baigiasi priklausomybe nuo alkoholinių gėrimų. Visos susikaupusios problemos ir išgyvenimai niekur nedingsta, išsiblaivęs žmogus vėl jaučia spaudimą, šalia prisideda gėdos ir baimės jausmas, todėl ir vėl bandoma alkoholio pagalba pabėgti nuo realybės. Užsisuka užburtas ratas, kuris vis greitėja ir griauna sveikatą, santykius ir laimingą gyvenimą.

 

Alkoholio vartojimas ir psichologinės problemos yra tampriai susijusios. Galima ilgai diskutuoti, ar problemos iššaukia norą vartoti alkoholį ir malšinti savo skausmą, ar, atvirkščiai, alkoholio vartojimas, žalodamas smegenų ląsteles, žmogų įtrauka į psichologinių problemų virtinę ir priklausomybę. Svarbu prisiminti, kad etilo alkoholis yra priskiriamas prie slopinančių ir smegenis žalojančių medžiagų, kurios negrįžtamai naikina neuronus, todėl, ilgainiui, sukelia tokius padarinius: nerimas, pykčio priepuoliai, sutrikęs miegas, depresija, atminties pablogėjimas, koordinacijos sutrikimas, rankų tremoras ir daugelis kitų.

 

Kaip gi padėti sau susitvarkyti su stresu? Pagalbos gali suteikti kaip artimieji, pakalbėdami ir palaikydami, taip ir pats žmogus, užsiimdamas sportu, meditacija ar kita mėgstama veikla. Jeigu vis tik žmogus jau įklimpo į alkoholizmo liūną ir prie visų neišspręstų psichologinių problemų prisidėjo priklausomybė nuo alkoholinių gėrimų, reikėtų nelaukti, kol alkoholizmo padariniai galutinai sugriaus žmogaus gyvenimą, o kreiptis profesionalios ir efektyvios pagalbos. Tik taip galima nutraukti užburtą ratą ir jau blaiviai ir užtikrintai pradėti spręsti problemas ir turėti sveiką, laimingą ir saugų rytojų.

Pasidalinkite