Etanolis – ką reikia žinoti

Pasaulyje yra parašyta begalė knygų apie alkoholizmo žalą, nufilmuota nemažai edukacinių filmų ir laidų, mūsų šalyje vieša alkoholio reklama yra uždrausta, yra švenčių, kai alkoholis nėra parduodamas, net buvo pakeltas amžius, nuo kurio galima legaliai įsigyti alkoholio.

 

Regis, atliekama tiek daug veiksmų, bet vis tiek šalia mūsų yra neįtikėtinai daug žmonių, kenčiančių nuo alkoholizmo pasekmių arba krentančių į alkoholizmo duobę. Kodėl gi alkoholis yra toks patrauklus? O gal klastingas? Turbūt nėra nei vieno žmogaus, kuris sąmoningai nusprendžia tapti priklausomu nuo alkoholinių gėrimų vartojimo žmogumi, sugadinti savo sveikatą, santykius su artimais žmonėmis, pabloginti finansinę situaciją ir atsidurti socialiniame užribyje.

 

Vis tik, dažnu atveju, žmogus ilgą laiką apgaudinėja pats save ir neigia, kad turi problemą, mano, kad gali sustoti gerti kada panorėjęs ir yra tvirtai įsitikinęs, kad alkoholis neturi galios prieš jį. Tokia situacija reiškia, kad iš tikrųjų žmogus yra jau giliai įklimpęs į alkoholizmo liūną ir reikės nemažai jo ir jo artimųjų pastangų norint iš jo ištrūkti. Norim priminti alkoholizmo pasekmes žmogaus kūnui ir sielai, kad tai taptų priminimu ir paskata nepasiduoti ir kovoti dėl savo ir savo šeimos blaivaus ir šviesaus rytojaus.

 

  1. Etanolis labai žaloja širdies- kraujagyslių sistemą, naikina smegenų neuronus, lemia kepenų ląstelių žūtį ir cirozės formavimąsi, neigiamai veikia inkstų, odos, virškinimo trakto būklę. Gausiai vartojant alkoholį paūmėja jau buvusios ligos ir atsiranda daug naujų, kai kurios gali baigtis fatališkai. Net nevartojant alkoholio užtrunka labai ilgai, kol organizmas apsivalo po buvusio poveikio, o kai kurių pasekmių neįmanoma atsikratyti ir visą likusį gyvenimą žmogų gali kamuoti įvairūs negalavimai.

  2. Etanolis veikdamas smegenis išderina žmogaus emocinę pusiausvyrą, atsiranda nerimas, nemiga, nuotaikų kaita, pykčio priepuoliai, agresijos epizodai, sutrinka savęs vertinimas, nutrūksta normalus bendravimas su aplinkiniais.

  3. Priklausomybę nuo alkoholinių gėrimų lydi lytinio gyvenimo išsiderinimas: gali išnykti lytinis potraukis, atsirasti nevaisingumo problemos, arba, atvirkščiai, žmogus gali pradėti elgtis neatsakingai, turėti nesaugių kontaktų, užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis, didėja neatsakingo elgesio neštumo metu rizika.

  4. Neretai aplinkoje, kurioje yra dažnai ir gausiai vartojami alkoholiniai gėrimai, didėja psichologinio ir fizinio smurto tikimybė. Taip pat auga buitinių traumų kiekis, nereikia pamiršti ir autoįvykių. Nemaža dalis kriminalinių nusikaltimų vyksta būtent dėl besaikio alkoholio vartojimo ir tos priklausomybės pasekmių.

  5. Priklausomybė nuo alkoholinių gėrimų dažnai žaloja ne tik geriančio žmogaus gyvenimą, bet ir neigiamai atsiliepia artimųjų, ypač vaikų, ateičiai. Vaikai, užaugę šeimoje, kurioje buvo vartojami alkoholiniai gėrimai, turi prastesnius socialinius įgūdžius, neretai yra kamuojami nerimo, nemigos, depresijos. Neretai jie turi problemų su savo pačių šeimos kūrimu, gero išsilavinimo ir patrauklaus darbo gavimu. Dažnu atveju priklausomybė kaip priimtinas socialinis modelis gali būti perduota sekančiai kartai.

 

Vieno žmogaus negalėjimas atsispirti pagundai paliečia daugelio šalia esančių žmonių gyvenimus, palieka gilius psichologinius randus ir gali atsiliepti net sekančių kartų sveikatai, gerovei ir gyvenimo pasirinkimams. Todėl reikia nepamiršti, kad tik laiku kreipiantis kvalifikuotos pagalvos galima užtikrinti savo, savo artimųjų ir savo vaikų sveiką ir saugų rytojų.

 

Pasidalinkite