Dažnai, kai mes pagalvojam apie priklausomą nuo alkoholinių gėrimų žmogų, mes įsivaizduojame trisdešimties – keturiasdešimties metų amžiaus nelaimėlį, kuris turi šią problemą ne vienerius metus. Paauglių ir senjorų alkoholizmas irgi egzistuoja, bet apie ji šnekama daug rečiau. Kodėl gi?
Vaikų ir paauglių alkoholizmas yra labai jautri tema, kuri apnuogina daugelį mūsų visuomenės problemų, pradedant nuo saugios ir laimingos vaikystės, baigiant suaugusių žmonių atsakomybės ribomis, norint užkirsti kelią vaikų alkoholio vartojimui.
Senjorų alkoholizmas, iš kitos pusės, nustumiamas į paraštes, nes būna rečiau matomas ( pagyvenę žmonės dažnai pradeda vartoti alkoholinius gėrimus, būdami vieni namuose) ir sunkiai suprantamas dirbančių ir daug kasdienių problemų turinčių žmonių. Bet temos neapšvietimas nereiškia, kad problemos nėra ir jos nereikia viešinti. Tad šiandien apžvelkim senjorų priklausomybės nuo alkoholinių gėrimų atsiradimo priežastis ir ypatumus.
Pagrindinė priežastis, dėl kurios senjorai gali pradėti vartoti alkoholinius gėrimus, yra vienatvė. Deja, bet dėl greito gyvenimo tempo, migracijos ir kitų priežasčių, senjorai neretai būna palikti savo vaikų vieni. Gerai, jeigu žmogus turi draugų arba partnerį, bet kartais nebūna ir jų. Tokiu atveju, alkoholis gali atrodyti kaip puikus išsigelbėjimo būdas nuo pilkos, vienišos ir niūrios kasdienybės.
Taip pat neretai postūmiu vartoti alkoholinius gėrimus tampa lėtinių ligų atsiradimas, supratimas, kad žmogus jau nėra toks jaunas ir pajėgus, atsirandantis kitų žmonių pagalbos poreikis. Keičiasi gyvenimo tempas, po darbingų metų išėjimas į pensiją gali būti suprantamas kaip staigus vakuumas, kuriame nėra nei dienos režimo, nei tonuso palaikančių rūpesčių.
Nereikia pamiršti ir finansinio aspekto, neretai, žmogaus finansinė padėtis pensijoje tik prastėja. Kai prie visų šitų faktorių prisideda artimųjų, dažniausiai, vaikų, emigravimas arba paprastas abejingumas ir laiko neradimas, terpė priklausomybei tampa itin palanki.
Deja, bet dėl amžiaus nulemtų organizmo pakitimų etilo alkoholis pradeda žaloti kūną daug greičiau:
- Priklausomybė susiformuoja žymiai greičiau, per kelis metus galima pasiekti paskutinę stadiją.
- Žymiai greičiau trinka kognityvinės funkcijos, vystosi demencija, atminties sutrikimai.
- Greičiau ir ūmiau pasireiškia somatinės ligos ir komplikacijos.
- Pagirių sindromas pasireiškia stipriau ir su labiau išreikštomis organizmo reakcijomis, neretai gali reikalauti medicininės pagalbos.
- Smarkiai sutrumpėja gyvenimo trukmė.
- Sunku pastebėti prasidedančią priklausomybę dėl žmogaus izoliuoto gyvenimo būdo.
Senjorų priklausomybė nuo alkoholinių gėrimų yra skaudi tema, kuri reikalauja ne tik artimųjų palaikymo ir pagalbos, bet ir profesionalios terapijos. Tik kartu suvienijus jėgas ir laiku kreipiantis į specialistus galima užtikrinti savo artimojo senjoro išsigelbėjimą iš alkoholizmo duobės ir pasirūpinti sveika ir oria senatve.