Kiekvienais metais pasaulis netenka labai daug žmonių, kurie savo laiku pasirinko draugystę su alkoholiu, susidūrė su priklausomybe nuo alkoholiniu gėrimų ir, ilgainiui, liko vieni, ligoti ir socialiai atskirti nuo likusio pasaulio. Kiekvienais metais šita bėda pasibeldžia į naujas duris, išsirenka naują auką, neskiriant pagal lytį, finansinę padėtį arba išsilavinimą, ir griauna šeimų santykius, atima sveikatą, blaivų protą ir laimingą ateitį.
Nei vienas žmogus sąmoningai nepasirenka tapti priklausomu nuo alkoholinių gėrimų, greičiausiai, kad nei vienas tiesiog nesusimąsto ir neįvertina visų rizikų, tokia žmonių prigimtis, mes visada tikimės, kad mums pasiseks. Alkoholis yra labai klastinga medžiaga, kuri siūlo atsipalaidavimą, geras emocijas ir poilsį nuo rūpesčių, bet kai tik žmogus susigundo tokiu pasiūlymu, stumia jį į bedugnę.
Kaip apsaugoti save ir savo artimuosius nuo priklausomybės nuo alkoholinių gėrimų? Deja, nėra vieno stebuklingo būdo, nes alkoholizmas gali išsivystyti dėl skirtingų rizikos faktorių ir jų kombinacijų. Štai keli patarimai, ką kiekvienas gali padaryti, norint apsaugoti save ir savo šeimą nuo žalingo alkoholio poveikio:
1. Saugi vaikystė ir aplinka namuose. Kiekvienas vaikas turi teisę į laimingą ir saugią vaikystę, kurioje nėra alkoholio, smurto, nemeilės. Vaikai neturi matyti dažno ir gausaus alkoholio vartojimo tėvų ir giminių tarpe, neturi badauti dėl to, kad visi pinigai išleidžiami alkoholiui, turi jaustis mylimi ir reikalingi. Tėvai turi skiepyti vaikams teisingas vertybes ir formuoti sveiką jų savivertę, o tai įmanoma tik tose šeimose, kur nėra alkoholio.
2. Emocinis artumas šeimoje arba tarp partnerių. Labai dažnai žmonės griebiasi taurės kai jaučiasi vieniši, neišgirsti, atsidūrę aklavietėje. Labai sunku yra prisipažinti sau ir, juolab, papasakoti kitiems apie savo problemas, skaudulius ir išgyvenimus. Partneriai, kurie stengiasi atvirai kalbėti apie iškylančias problemas turi didesnį šansą pasirinkti pokalbį, o ne alkoholinių gėrimų vartojimą.
3. Atidus socialinio bendravimo pasirinkimas. Nėra paslaptis, kad aplinka ir bendravimas labai prisideda prie žmogaus gyvenimo stiliaus ir įpročių formavimosi. Dažnai linksmai leidžiančių laiką ir iki ryto baliavojančių draugų kompanija gali atrodyti kaip teigiamų emocijų ir geros nuotaikos užtaisas, bet, ilgainiui, pasirodo, kad draugai nėra draugai, o tik tokių pat priklausomų nuo alkoholio žmonių sambūris. Verta prisiminti, kad, dažniausiai, iškilus problemoms ir bandant ištrūkti iš priklausomybės, tokių žmonių nelieka šalia, arba jie kaip tik trukdo greičiau išlipti iš alkoholizmo balos.
4. Finansinis stabilumas. Neretai būtent finansinės problemos būna tuo katalizatoriumi, nuo kurio prasideda kritimas į alkoholizmo duobę. Tėvai turėtų mokinti vaikus finansinio raštingumo, o suaugusieji turėtų atidžiai planuoti savo finansus, kad išvengtų didelių sukrėtimų gyvenime. Aišku, nei vienas mes nesame apsaugoti nuo krizių ir pokyčių gyvenime, bet stengtis ir veikti yra visada geriau, negu griebtis taurės ir bėgti nuo realybės.
5. Meilė savo kūnui ir protui. Žmogus turėtų atsiminti, kad alkoholis gali nepataisomai žaloti smegenis, širdį, skrandį, kepenis, inkstus, odą ir visus kitus organus. Jis yra tas, kuris į žmogaus gyvenimą atneša nerimą, nemigą, pykčio priepuolius ir agresiją. Nėra sveikos ir saugios alkoholio dozės, todėl, norint būti sveikam, vertėtų visai susilaikyti nuo alkoholinių gėrimų vartojimo.
Patarimai visada lieka tik teorija, o praktika, t.y. mūsų ir mūsų artimųjų gyvenimas priklauso nuo mūsų veiksmų ir pasirinkimų. Jeigu matote, kad Jūs arba jūsų artimasis pasidavė pagundai ir kovoja su priklausomybe nuo alkoholinių gėrimų, nieko nelaukdami greičiau kreipkitės profesionalios pagalbos!